قوانین مرتبط با اختلافات


توضيحات کلي در مورد آشنايي با فعاليت سايت

خدمات معاملاتي و بازرگاني وب سايت بفروش دات نت به دو بخش تقسيم مي شود. بخش اول فروشندگان که به عنوان عرضه کننده فعاليت مي نمايند و بخش دوم خريداران که با استفاده از خدمات سايت بفروش دات نت ، محصولات عرضه شده را خريداري مي نمايند. خدمات مديريت مالي و حسابداري سايت توسط واحد مالي حمايت مي گردد، تا بتوانيم محيطي امن براي تجارت شما ايجاد نموده و همچنين ميزان سود دهي افراد در معاملات را افزايش داده و از حقوق خريدار و فروشنده محافظت نماييم.

چنانچه در يک معامله، اختلافي بين خريدار و فروشنده به وجود آيد، دو طرف براي حل اختلاف به مذاکره با يکديگر فراخوانده مي شوند. درصورت درخواست هريک از طرفين، سايت نيز براي رسيدن به يک تفاهم طرفين را ياري خواهد کرد. با اين وجود، چنانچه يک هفته پس از طرح شکايت و يا 7 روز پس از درخواست براي استرداد مبلغ مبادله، همچنان دو طرف به توافقي نرسيده باشند، موضوع براي تصميم گيري به خود سايت ارجاع داده شده سپس از طرفين درخواست مي شود تا مدارک خود را ارايه نمايند. طرفين موظف خواهند بود که براي رسيدگي به موارد اختلاف، تابع قوانين سايت باشند. موافقت طرفين بدين معنا مي باشد که سايت بفروش دات نت با توجه به نقش خود و بر پايه قوانين سايت، حق تصميم گيري براي حل اختلاف به وجود آمده را دارا مي باشد. سايت مسئوليتي در قبال حل اختلاف در خارج از اين چهارچوب تعيين شده نخواهد داشت.

تبصره 1- در صورتي که قسمت حل اختلاف سايت نظر نهايي، در مورد حل يک اختلاف را اعلام نموده و ليکن طرفين آن نظر را اجرا ننمايند، ديگر حق طرح هيچ گونه شکايتي در اين مورد را نخواهند داشت.
اين قوانين شامل فعاليت هاي غير قانوني اعضاء نبوده و در صورتي که محصولي برخلاف قوانين و مقررات به فروش برسد، سايت بفروش دات نت حق لغو و يا تعليق هر معامله اي را براي خود محفوظ داشته و طبق توافق نامه ميتواند حساب کاربري اشخاص خاطي را مسدود نمايد.

تبصره 2- در صورتي که کالايي به حل اختلاف ارجاع داده شود، بخش حل اختلاف مي تواند بنابر صلاحديد، فيدبک کالا را تغيير دهد و يا حذف کند.

1-1 محل تحويل کالا به خريدار
کالا به آدرس ثبت شده خريدار در سايت ارسال خواهد شد. چنانچه در هنگام خريد، آدرس جديدي قيد نشده باشد، آدرسي که خريدار در سايت عنوان نموده، به عنوان محل تحويل در نظر گرفته خواهد شد. هنگام مرجوع شدن کالا، آدرس تحويل فروشنده، همان آدرسي که در حساب کاربري ذکر شده، در نظر گرفته خواهد شد.

2-1 مسئوليت انتقال کالا
مسئوليت ارسال کالا جهت تحويل به خريدار، به عهده فروشنده خواهد بود و خطر مفقود شدن يا صدمه ديدن کالا پس از تحويل بر عهده خريدار مي باشد.

3-1 لغو مبادله
ممکن است خريدار از خريد کالا صرف نظر نموده و خواهان استرداد مبلغ مبادله، پيش از اقدام فروشنده براي ارسال کالا باشد. در اين گونه موارد چنانچه فروشنده همچنان (علي رغم لغو معامله توسط خريدار) به ارسال کالا مبادرت ورزد، مسئوليت و عواقب ارسال کالا به عهده فروشنده بوده و خريدار ملزم به تحويل گرفتن کالا نخواهد بود. چنانچه پيش از لغو معامله توسط خريدار، فروشنده اقدام به ارسال کالا کرده و در اين مورد، هنوز خريدار را مطلع نکرده باشد، با توجه به قوانين و مقررات سايت درخواست لغو مبادله و استرداد مبلغ آن، توسط خريدار منتفي خواهد بود.

4-1 کالاهاي ممنوعه
چنانچه خريدار و فروشنده با قصد قبلي اقدام به معامله کالاهاي ممنوعه که نقض قوانين سايت و همچنين تخطي از قانون محسوب مي شود، نمايند سايت بفروش دات نت داراي اين حق خواهد بود که از واريز مبلغ مبادله امتناع ورزيده و عمل تخطي از قانون را به مقامات دولتي و اجرايي مرتبط اطلاع دهد.

1-2 مطابقت داشتن کالا با مشخصات ذکر شده در صفحه فروش
امضاي خريدار بر روي رسيد کالا، هنگام تحويل گرفتن آن، به منزله رسيد دريافت کالا توسط او تلقي مي شود.
چنانچه کالايي درون جعبه و يا بسته بندي خاصي مي باشد، خريدار ملزم به باز کردن بسته هنگام تحويل گرفتن آن مي باشد. چنانچه خريدار بر اين عقيده باشد که کالاي تحويل شده با کالاي سفارش داده شده مطابقت ندارد، بلافاصله بايد به صفحه حل اختلاف در بخش "بفروش دات نت من" مراجعه و با انتخاب گزينه " کالايي را که دريافت کرده ام با شرح ارايه شده در مشخصات مطابقت ندارد" و وارد کردن شماره کالا شکايت خود را ثبت کند.

2-2عبارت "مطابقت داشتن ظاهري کالاي تحويل گرفته شده با کالاي سفارش داده شده " به اين معني خواهد بود که از لحاظ ظاهري (با چشم انسان و يا ابزار ساده اندازه گيري) داراي شرايطي مناسب و مشابه همان عکس کالا که در درون سايت قرار داده شده، باشد و با مشخصات ذکر شده توسط فروشنده شامل شکل و شمايل آن، وزن، رنگ، مدل، آکبند بودن کالا، تعداد و ... يکسان باشد.

تبصره 3- مطابقت نداشتن رنگ کالا با رنگ تصوير درج شده در صفحه فروش، به معناي تفاوت کامل رنگ مي باشد و تيرگي و روشني رنگ به معناي عدم تطابق رنگ نيست. به عنوان مثال چنانچه گوشي آبي در صفحه فروش ثبت شده باشد اما گوشي که خريدار دريافت کرده است، قرمز است، مي تواند به دليل عدم تطابق رنگ شکايت مطرح کند. اما اگر گوشي دريافتي خريدار آبي کمرنگ تر يا تيره تر و يا رنگ هاي مشابه آبي باشد، شکايت وارد نيست. زيرا ممکن است مانيتور و يا دوربين عکاسي مقداري از طيف رنگ را تغيير دهد و رنگ تصوير کالا با رنگ کالا کمي متفاوت باشد و اين موضوع توسط بفروش دات نت قابل پيگيري نيست. براي دريافت راهنمايي بيشتر در مورد عکاسي صحيح لطفا اينجا کليک کنيد.

3-2 در صورتي که کالاي ثبت شده اصل نباشد و فروشنده اين موضوع را در صفحه فروش عنوان نکرده باشد و خريدار شکايت مطرح کند، هزينه برگشت کالا به عهده فروشنده است و 4 نمره از نمره فروش فروشنده کسر مي شود. بنابراين در صورت عدم اعلام فروشنده در مورد اصل و يا کپي بودن کالا، کالاي ثبت شده اصل در نظر گرفته مي شود.

4-2چنانچه خريدار در زمان دريافت کالا در مکان مورد نظر حضور نداشته و شخص ديگري کالا را تحويل گرفته و رسيد تحويل را امضاء کند (چه از طريق دست خط و يا به صورت الکترونيکي که توسط شرکت حمل کالا اعلام مي شود) به منزله تحويل گرفتن کالا توسط خريدار تلقي خواهد شد.

3- کيفيت
1-3فروشنده ملزم مي باشد تا اطمينان دهد که کالاي ارسال شده با مشخصات ذکر شده مطابقت دارد. ممکن است از فروشنده درخواست شود تا گواهي ساخت و توليد سازنده و يا گواهي کيفيت کالا و پيش فاکتور و ساير مستندات ديگر را در صورت ثبت شکايت خريدار در بخش ارايه نمايد.
2-3در صورتي که نقص کالا با معاينه و بازرسي ظاهري کالا، قابل مشاهده بوده و اين نقص باعث اختلال در عملکرد دستگاه و استفاده از آن گردد و يا هرگونه سند معتبري دال بر عدم مطابقت کالا ، با سفارش داده شده باشد، اين کالا غير منطبق با سفارش خريدار در نظر گرفته مي شود. مطابقت نداشتن شامل موارد زير مي گردد:
 • کالايي را که خريدار دريافت مي کند، به طور کامل با سفارش داده شده از لحاظ مشخصات ظاهري مطابقت نداشته باشد.
 • خريدار کالاي نو و آکبند سفارش داده ، اما کالاي دست دوم براي او ارسال شده است.
 • کالاي ارسالي به خريدار جعلي باشد.
 • تعداد و کميت کالاي ارسالي، از تعداد سفارش داده شده خريدار کمتر باشد.
 • کالاي تحويل گرفته شده ناقص باشد، مثلا بخشي از آن مفقود شده باشد.


3-3شکايت مربوط به مطابقت نداشتن کالا با مشخصات ذکر شده در صفحه فروش، در اين گونه موارد پذيرفته نخواهد شد:
 • نقص کالا در صفحه فروش ذکر شده باشد.
 • در صفحه فروش، دست دوم بودن آن ذکر شده باشد.
 • در صفحه فروش، وضعيت کالا "کالاي معيوب يا غيرقابل استفاده" باشد.

4-3خريدار ملزم به ارايه دليل مناسب، براي اثبات ادعاي خود مبني بر مطابقت نداشتن کالا با مشخصات ذکر شده در صفحه فروش مي باشد. چنانچه خريدار موفق به جمع آوري و ارايه تمام و يا بخشي از ادله براي اثبات ادعاي خود نگردد، سايت با توجه به مدارک ارايه شده موجود، تصميم گيري خواهد نمود. خريدار تنها در صورت راي بخش حل اختلاف مبني بر مرجوع شدن کالا، مي تواند کالا را برگشت دهد و مسئوليت مرجوع کردن کالا به فروشنده بدون هماهنگي با بخش حل اختلاف بر عهده خريدار مي باشد.

5-3فروشنده نيز بايد دليل خود را، براي رد ادعاي خريدار در مورد مطابقت نداشتن کالا با مشخصات ذکر شده در صفحه فروش، ارايه نمايد. چنانچه فروشنده موفق به جمع آوري و ارايه تمام و يا بخشي از دلايل براي اثبات ادعاي خود نگردد، سايت با توجه به مدارک ارايه شده موجود، تصميم گيري خواهد نمود . در مواردي که کالاي ارسالي بايد مرجوع شود، فروشنده ملزم به ارايه آدرس درست براي مرجوع شدن آن مي باشد. چنانچه کالاي مرجوع شده به دليل ثبت آدرس نادرست توسط فروشنده، به مقصد نرسد، به اين معنا خواهد بود که فروشنده از حق خود براي مرجوع شدن کالا چشم پوشي کرده و موافقت مي کند که مبلغ مبادله، به خريدار مسترد گردد.

4-تاخير و يا کوتاهي در تحويل کالا
1-4پس از اين که خريدار مبلغ قرارداد را به حساب بفروش دات نت واريز نمود، فروشنده ملزم به ارسال آن به مقصد تعيين شده ظرف مدت 48 ساعت مي باشد. ممکن است بنا به دلايل خارج از اراده شامل جنگ ، سيل، زلزله و يا فورس ماژور، تحويل کالا به خريدار به تاخير افتاده و يا کالا به دست خريدار نرسد. در اين گونه موارد، خريدار و فروشنده مي توانند با يکديگر مذاکره کرده و زمان تحويل کالا را به تعويق انداخته و يا ارسال آن را لغو نموده و مبلغ پرداخت شده را عودت دهند. اما در صورت عدم توافق ، سايت بفروش دات نت با توجه به قوانين زير تصميم گيري خواهد نمود.
 • چنانچه فروشنده کالاي مورد نظر را به شرکت حمل و نقل تحويل نداده باشد، معامله فسخ خواهد شد و فروشنده مسئول پذيرش عواقب فسخ اين قرارداد مي باشد.
 • چنانچه فروشنده کالاي سفارش داده شده را ارسال کرده، اما هنگام حمل مفقود شده باشد، فروشنده مسئول گم شدن آن بوده و مي بايست شخصا با شرکت حمل کننده طرف قرارداد، مذاکره و نسبت به دريافت وجه کالا از بيمه شرکت حمل طرف قرارداد اقدام نمايد.
 • چنانچه فروشنده اثبات نمايد که شرکت حمل طرف قرارداد، کالا را در محل مورد نظر تحويل داده، اما شخص ثالثي اقدام به تحويل گرفتن آن نموده و خريدار از اين موضوع با خبر نشده باشد، کالاي ارسالي به منزله تحويل شده تلقي خواهد شد.


2-4فروشنده پس از ارسال بايد خريدار را از وضعيت حمل کالا مطلع گرداند و همچنين بايد اسناد مرتبط با ارسال کالا شامل رسيد، بارنامه و يا کد رهگيري مرسوله را در اختيار سايت قرار دهد.

5-مدارک مورد نياز در هنگام بروز اختلافات
1-5طرف زيان ديده، ملزم به ارايه اسناد محکمه پسند براي اثبات ادعاي خود مي باشد. سايت بفروش دات نت براي به دست آوردن ادله مناسب، از دو طرف درخواست مي کند تا مدارک اثبات کننده ادعاي خود را ارايه نمايند. خريدار و فروشنده قبول مي نمايند که سايت بفروش دات نت داراي نقش تعيين کننده در پذيرش و يا عدم پذيرش اسناد ارايه شده خواهد بود.
2-5چنانچه مدارک ارايه شده، ارتباطي با ادعاي مطرح شده نداشته باشند، سايت بفروش دات نت داراي اين حق مي باشد که بنابه صلاحديد خود تصميم مناسب را اتخاذ کند.
3-5چنانچه مدارک ارايه شده توسط دو طرف، کامل نباشد، سايت بفروش دات نت داراي اين حق مي باشد که مستندات محکمه پسند ديگري را جهت اثبات ادعاي هر يک از طرفين مطالبه نمايد.

حمايت از فروشندگان
بفروش دات نت با در نظر گرفتن شرايط، فروشندگان را در برابر طرح شکايت و درخواست بازگرداندن وجه به دليل عدم دريافت کالا مورد حمايت قرار مي دهد.

تبصره 4 -بفروش دات نت از کل مبلغ دريافتي ثبت‌ شده به نام فروشنده حمايت نموده و در اين مورد محدوديتي از نظر تعداد آن وجود ندارد.
تبصره 5 -فروشنده بايد واجد تمامي شرايط زير باشد تا مشمول حمايت‌هاي سايت قرار گيرد:
     1- کالا را در مدت زمان تعيين شده و به نشاني خريدار که در سايت ثبت شده است ارسال کرده باشد.
     2- کالا با شرکت هاي حمل کننده مورد تاييد بفروش دات نت ارسال شود و داراي رسيد، بارنامه و کد رهگيري معتبر باشد.
     3- مدارک مورد نياز سايت را در مهلت مقرر ارايه کند.
     4- کالاي موضوع معامله مادي و ملموس باشد به گونه‌اي که قابل ارسال تلقي شود و در مورد کالاهاي مجازي فايل و اطلاعات قابل انتقال باشد.

تبصره 6 -تحويل کالا به خريدار، با ارايه سند تحويل کالا که شامل موارد زير باشد اثبات مي‌گردد:
     1- شماره بارکد قبض ارسال کالا يا کد رهگيري مرسوله
     2- تعداد و مشخصات کالا
     3- تاريخ تحويل کالا
     4- نشاني گيرنده کالا
     5- نام و امضاي گيرنده کالا مبني بر دريافت کالا

تبصره 7 -فروشنده موظف خواهد بود ظرف 48 ساعت از زمان اعلام فروش کالاي خود در سايت ، نسبت به ارسال کالا و ثبت بارنامه در سايت اقدام نمايد. در غير اين صورت سايت معامله را فسخ و وجه واريزي خريدار را مسترد مي گرداند.

تبصره 8 -موارد ذيل مشمول حمايت نخواهند بود :
1- معاملات مربوط به کالاهاي غيرمجاز
2- معاملاتي که خارج از سايت بفروش دات نت انجام شده است.


6- مرجوع شدن کالا
1-6خريدار و فروشنده مي توانند بر سر مرجوع شدن کالا و همچنين چگونگي انجام اين امر، با يکديگر مذاکره کرده و به توافق برسند. در اين گونه موارد، کالاي مرجوع شده بايد با همان شرايطي که تحويل گرفته شده، مرجوع گردد.
2-6چنانچه خريدار کالايي را مرجوع مي کند، بايد از شرکت هاي حمل مورد تاييد بفروش دات نت براي ارسال آن استفاده کند. همچنين خريدار بايد تمام اطلاعات و جزييات مرتبط با حمل کالا را از طريق سايت ارايه نمايد. چنانچه خريدار نتواند اطلاعات مورد نياز براي رهگيري کالا ارايه نمايد ، مرجوع گشتن کالا بي اعتبار گرديده و مبلغ معامله به حساب فروشنده واريز خواهد شد.
3-6چنانچه خريدار و فروشنده نتوانند بر سر مرجوع شدن کالا و همچنين چگونگي انجام اين امر، با يکديگر به توافق برسند، حل اختلاف را به بفروش دات نت براي صدور راي نهايي ارجاع مي دهند. در اين صورت در مورد مرجوع شدن کالا راي بفروش دات نت لازم الاجرا است.

7- آزادسازي مبلغ قرارداد
هنگام به وجود آمدن اختلافي بين خريدار و فروشنده و ارجاع آن به سايت، هر دو طرف مي پذيرند که سايت طبق قوانين موجود داراي حق تصميم گيري در مورد آزادسازي بخشي و يا تمامي مبلغ مبادله براي هر دوطرف و يا تنها يک طرف منازعه مي باشد. چنانچه سايت بفروش دات نت تصميم بگيرد که خريدار بايد کالاي مورد نظر را مرجوع کند، خريدار 48 ساعت فرصت دارد تا کالا را مرجوع کند، اگر خريدار از مرجوع کردن آن ظرف اين مدت امتناع ورزد، سايت بفروش دات نت مبلغ معامله را به حساب فروشنده واريز مي نمايد.


8- محدوديت هاي زماني
1-8هنگام دريافت شکايت، سايت بفروش دات نت بلافاصله خريدار و فروشنده را از آن با خبر مي گرداند.
2-8هر دوطرف خريدار و فروشنده، بايد مدارک خود را براي اثبات ادعاي طرح شده و يا رد آن، ظرف مدت 72 ساعت پس از اطلاع رساني سايت در مورد شکايت مطرح شده، ارايه کنند. چنانچه خريدار و يا فروشنده ظرف مدت زمان مشخص شده، موفق به ارايه تمام و يا بخشي از مدارک نشوند، سايت بفروش دات نت مي تواند تصميم خود را با توجه به مدارک ارايه شده تا آن لحظه اتخاذ کند.
3-8چنانچه بررسي شکايت مطرح شده ، نيازمند زمان بيشتري باشد، سايت بفروش دات نت ظرف مدت يک هفته کاري پس از دريافت شکايت ، تصميم مناسب را اتخاذ مي نمايد.
4-8چنانچه خريدار و فروشنده براي مرجوع شدن کالا با يکديگر به توافق رسيده باشند، فروشنده حق هيچ گونه اعتراضي را نسبت به عدم دريافت کالا و يا مغايرت داشتن کالا با کالايي که فروخته است، ندارد.
5-8چنانچه گروه حل اختلاف راي به مرجوع شدن کالا به فروشنده داده باشد، در صورتي که فروشنده مدعي باشد که خريدار کالا را معيوب کرده و يا در آن تغييري ايجاد کرده است و با کالايي که براي خريدار ارسال کرده است، مغايرت دارد، تنها 24 ساعت پس از دريافت کالا فرصت دارد تا با ارايه رسيد معتبر شکايت خود را مطرح کند.
6-8.اگر فروشنده حداکثر تا 5 روز پس از ثبت بارنامه در بخش حل اختلاف توسط خريدار، دريافت يا عدم دريافت کالا را به اطلاع بفروش دات نت نرساند، سايت بفروش دات نت عدم اطلاع رساني فروشنده را به منزله دريافت نمودن و تاييد کالا در نظر مي گيرد و مختار است مبلغ پرداختي را به حساب خريدار واريز کند.