آموزش نحوه عکاسی از محصولات

عکاسی سه جنبه علمی، صنعتی و هنری دارد؛ عکاسی به‌عنوان یک پدیده علمی متولد شد، به‌شکل یک صنعت گسترش یافت و به‌عنوان هنر تثبیت شد. توجه به رعایت صحیح مبانی عکاسی، زاویه‌ها، گوشه‌ها، پس‌زمینه و انعکاس نور ازجمله موضوعاتی هستند که به شما کمک می‌کند که به بهترین شکل ممکن عکس‌برداری کنید.

در سال‌های اخیر بسیاری از مردم به دنبال خرید کالا در اینترنت هستند.منتقل کردن کالاها و اجناس به فروشگاه اینترنتی، این فایده را برای مشتری دارد که می‌تواند محصولات را در فرصت مناسب مشاهده کند، رنگ‌ها و ابعاد و سایر جزئیات محصول را ببیند و محصول موردنظر خود را سفارش دهد. در پشت صفحه کامپیوتر شما نمی‌توانید از محصولات و خدماتتان تعریف کنید، تنها کاری که انجام می‌دهید این است که عکس‌های محصولات و کالاهای خود را به مخاطب نشان دهید. به همین دلیل است که به عکاسی هوشمندانه، دقیق و باکیفیت از محصولات نیاز داریم.

 

عکاسي تبليغاتي

خیلی از افراد عقیده دارند عکس‌برداری کاری است که فقط هنرمندان می‌توانند انجام دهند و به کسب‌وکار مربوط نیست؛ اما شما عکاسی تبلیغاتی و تجاری را دست‌کم نگیرید؛ زیرا با کمک ویژگی‌های متمایز این عکس‌ها می‌توانید روی ذهن تصویری مشتریان سرمایه‌گذاری کنید. به‌گونه‌ای که با نشان دادن یک عکس خاص، به یاد نام تجاری و فعالیت شما بیفتند. قبل از اینکه مشتری تصمیم به خرید بگیرد، محصولات شما را در وب‌سایت، کاتالوگ و بروشور شما مشاهده می‌کند و بعد تصمیم نهایی را می‌گیرد. تصویر ذهنی مشتری از محصولات و خدمات شما، بسیار نزدیک به آن چیزی خواهد بود که در عکس‌هایتان به نمایش خواهید گذاشت.


عکاسي تبليغاتي

عکس تأثیر زیادی بر ذهن انسان می‌گذارد و نقش برجسته عکس در تبلیغات کاملاً مشهود است. آمارها نشان داده‌اند که نمایش یک محصول به‌صورت چرخشی متحرک یا همان 360 درجه در محیط‌های مجازی نتایج مطلوبی را در فروش محصولات دارد. عکس‌های تبلیغاتی باید باکیفیت باشند و با جزئیات بالا نمایش داده شوند. اگر می‌خواهید بیشترین نتیجه را از عکس‌های تبلیغاتی خود بگیرید، سعی کنید عکس‌های خود را به‌صورت 360 درجه تهیه کنید و در وب‌سایت خود قرار دهید. با استفاده از 360 درجه سازی کالاهای خود ، بیش از یک نما از آن‌ها را به مشتریانتان عرضه کنید و تبلیغات به‌مراتب مؤثرتری داشته باشید. همه جور کالا مانند استکان و قوری، لوازم آشپزخانه، پوشاک،کیف و کفش، ساعت مچی و قطعات خودرو، به کمک نمای 360 درجه واضح‌تر نمایش داده می‌شوند.
 

عکاسی صنعتی با عکاسی تبلیغاتی متفاوت است. تکنیک‌ها و روش‌های عکاسی تبلیغاتی، بسیار گسترده‌تر از شیوه‌های عکاسی صنعتی است. در عکاسی صنعتی، تمرکز عکس‌برداری به خود محصول اختصاص داده می‌شود. عکاسی صنعتی، تنها یک هدف دارد و آن، نمایش کامل و واضح کالا از زوایای مختلف است. در عکاسی صنعتی با نورپردازی دقیق و استفاده از تجهیزات حرفه‌ای تلاش می‌شود تا تمام جزئیات ظاهری محصول به‌صورت دقیق و کامل و باکیفیت نشان داده شود. از عکس‌های صنعتی در کتاب‌ها، گزارش‌ها، تبلیغات و کاتالوگ‌ها استفاده می‌شود.
عکس‌های تبلیغاتی با اهداف تبلیغاتی گرفته می‌شوند و در بنرهای تبلیغاتی، بروشورها و بیلبوردهای شهری استفاده می‌شود. در عکاسی تبلیغاتی، عکاس آزادی عمل و خلاقیت بیشتری برای به تصویر کشیدن جاذبه‌های محصول، نوع چیدمان و ایده پردازی دارد. در عکاسی تبلیغاتی، قبل از اینکه عکاس، پروژه‌ای را شروع کند، با کارشناسان فروش و متخصصین خبره در بازار مشورت کرده و از راهنمایی‌های آنان استفاده می‌کند تا تصاویری زیبا و درعین‌حال کاربردی خلق کند. عکاسی تبلیغاتی برای فروش و تبلیغ محصول انجام می‌شود. تفاوت این دو روش عکاسی را در جدول زیر می‌بینیم:

عکس‌ها در عکاسی صنعتی عکس‌ها در عکاسی تبلیغاتی
با اهداف صنعتی گرفته می‌شوند. با اهداف تبلیغاتی گرفته می‌شوند.
در کتاب‌ها، گزارش‌ها، تبلیغات و کاتالوگ‌ها استفاده می‌شود. در بنرهای تبلیغاتی، بروشورها و بیلبوردهای شهری استفاده می‌شود.
تمرکز عکس‌برداری به خود محصول اختصاص داده می‌شود. تمرکز عکس‌برداری به جاذبه‌های محصول اختصاص داده می‌شود.
جزئیات نمایش داده خواهد شد. جاذبه‌ها نمایش داده خواهد شد.
با رعایت اصول و استانداردهای کلی گرفته می‌شوند. پر از ایده و خلاقیت هستند.
در کارخانه‌ها یا فضای باز عکس‌برداری می‌شود. در استودیو یا فضایی بسته عکس‌برداری می‌شود.

طبق آنچه خواندیم، عکاسی صنعتی و تبلیغاتی مشابه هم هستند؛ ولی در تمرکز و روش با هم فرق دارند. عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی، هر دو می‌توانند با ویژگی‌های خاص خود زمینه ارتقای کسب‌وکار مشتری و در نهایت رسیدن به سوددهی را به ارمغان بیاورند.


عکاسي تبليغاتي

 

برای عکاسی کردن از خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با صبر و حوصله عکسی بگیرید که خوشمزگی و لذیذ بودن را به مخاطب منتقل کند. نورپردازی نقش کلیدی برای عکاسی از مواد غذایی را دارد. برای عکس‌برداری از مواد غذایی نورهای تلطیف شده با سایه‌های نرم را به کار ببرید. هر محصول غذایی بافت، حالت و ساختار خود را دارد؛ بنابراین برای همه نوع خوردنی‌ها نمی‌توان یک نسخه را تجویز کرد. فقط یک نکته را همیشه به یاد داشته باشید که عکس‌های شما باید مجذوب‌کننده باشد و مشتری را برسر ذوق آورد.


عکاسي تبليغاتي

در عکاسی از پوشاک، به بافت لباس‌ها توجه کنید. تکنیک‌های نورپردازی مستقیم و کناره‌ای را بیاموزید و در عکس‌برداری‌های خود از این تکنیک‌ها استفاده کنید. رنگ پارچه، الیاف لباس و اندازه لباس باید در عکس‌ها مشخص باشد.


عکاسي تبليغاتي

عکاسی از اشیای بی‌جان در بسیاری از حوزه‌های تبلیغاتی برای یک کالا از جمله استفاده در محیط وب، برای بروشورها، کاتالوگ، بسته‌بندی‌ها و تبلیغات استفاده می‌شود. در عکس‌برداری از محصولات، نورپردازی، ترکیب‌بندی و تکنیک‌ها را باید رعایت کرد تا بتوان به عکس ایده آل خود رسید.


عکاسي تبليغاتي

عکاسی از جواهرات و زیورآلات در طول سال‌ها به‌طور قابل‌توجهی توسعه ‌یافته است. جواهرات و اشیای قیمتی ظریف نیازمند این هستند که بیشترین دقت خود را به کار گیرید. با همکاری عکاس و روتوش کننده عکس، می‌توان به عکس‌هایی زیبا و باکیفیت رسید.


عکاسي تبليغاتي

طرح و مدل کیف را در عکس به‌وضوح نشان دهید. از زاویه‌های مختلف از کفش‌ها عکس بگیرید.


عکاسي تبليغاتي

 

برای عکاسی از هر محصول دیگری، یادتان باشد باید تنوع، رنگ و خصوصیات کالا را در عکس‌ها نشان دهید. چندین و چند بار عکس بگیرید تا در نهایت تصویری ایجاد شود که رضایت‌بخش باشد. اگرچه این کار کمی سخت است و به صبوری شما نیاز دارد، اما با استقبال از محصول و فروش بیشتر خستگی عکاسی از تنتان بیرون خواهد رفت.