کتاب سرزمین گوجه های سبز اثر هرتا مولر

کتاب سرزمین گوجه‌های سبز، برنده برجسته‌ترین جوایز ادبی آلمان نظیر، ایمپک دوبلین و کلایست و یکی از معروف‌ترین آثار هرتا مولر است
تحویل تخمینی:  تقریباً 4 الی 7 روز کاری ?
  • گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا
  • نو (آکبند)
95% رضایت مشتری
  • 87٪
کارنامه معاملات کاربر

کتابسرای لاله زار

قم
  • 0 تعداد محصول
  • 72 تعداد فروش
  • 70 تعداد مشتری
نا موجود
موجود شد به من اطلاع بده

کتاب سرزمین گوجه های سبز روایت زندگی تعدادی دانشجو را به تصویر می‌کشد که در اوج دوران استبداد چائوشسکو در رومانی زندگی می‌کنند و قصد دارند به امید یافتن وضعیتی بهتر، کشور فقر زده و دیکتاتور خود را قبل از اینکه به وسیله ایادی حکومت دستگیر شوند به مقصد آلمان ترک کنند.

رمان سرزمین گوجه‌های سبز (The Land of Green Plums)، تصویری‌ست وحشتناک از کشوری که قرار بود بهشتی باشد بر ضد امپریالیسم؛ و سرشار از آزادی‌ها و برابری‌هایی که بی‌عدالتی را در زیر چکمه‌های کارگران زحمتکش لگدکوب کند، اما حال سرزمینی شده پر از ترس و ناامیدی. مملکتی که خون می‌مکد، پیمان‌شکنی می‌کند و تنها سرگرمی آن شایعه پراکنی درباره بیماری دیکتاتورش است.

خلاصه‌ای از رمان سرزمین گوجه‌های سبز:

پنج دانشجوی آلمانی زبان در دوران دهشتناک و استبداد نیکلای چائوشسکو، در رویای زندگی بهتر و خسته از شرایط سخت خود، می‌خواهند تا شانس خود را با آخرین تلاش‌هایشان در جهت رسیدن به زندگی سرشار از عدالت محک بزنند. اما خیانت هر یک از دوستان به یکدیگر و خودکشی آن‌ها داستان را به سمت و سویی می‌برد که شاید تنها با خواندن کتاب و در پیچ و خم قصه قرار گرفتن می‌توان آن‌ها را درک کرد. هرتا مولر (Herta Muller) قصد دارد تا شما را با فضایی آشنا کند که در آن دولت توتالیتر در تمام زوایای زندگی خصوصی مردمش نفوذ کرده و حریم شخصی برای آنان قائل نمی‌شود. مردمی که قوی‌ترینشان یا در برابر ستم‌پیشگان، سر بر خاکستر ذلت می‌سایند و یا در دفاع از آدمیت خویش جان خود را از دست می‌دهند.

کتاب سرزمین گوجه‌های سبز، قطعا می‌تواند نمونه بارزی‌ باشد از تسلط خفقان حاکم جامعه‌ به وسیله‌ی حاکمی سرکوب‌گر. مولر که خود از نجات یافتگان حکومت مستکبر چائوشسگو است، حال می‌خواهد با رو راستی تمام و قلم اعجاب‌انگیزش داستان زندگی خود را بازگو کند، و با زبانی تند و گزنده اما شاعرانه، پرده از راز‌های جامعه و مردمی بردارد که ترس و بزدلی دمار از روزگارشان در آورده، تا شما به درک بهتر و عمیق‌تری از قدرت بی‌محابای ماموران پلیس و پاسدارنی که جیب و دهانشان را از گوجه‌های سبز پر می‌کنند، دست یابید.

هرتا مولر؛ برندۀ جایزه ادبی نوبل:

هرتا مولر متولد رومانی در سال 1953 میلادی و در حال حاضر در آلمان ساکن است. او ابتدا در رشته‌ی زبان‌های آلمانی تحصیل کرد و سپس در آلمان به عنوان مترجم و معلم مشغول به کار شد و نخستین اثرش به زبان آلمانی در سال 1987 به چاپ رسید. مولر به دلیل صراحت گفتار در آثارش، موفق به دریافت جایزه نوبل از طرف آکادمی نوبل شود و تا کنون جوایز ادبی بسیاری نظیر: جوایز ادبی کافکا، کنراد، برلین و... را از آن خود کرده است.

در بخشی از کتاب سرزمین گوجه‌های سبز می‌خوانیم:

یادم می‌آید در آن شب من گُنگ بودم. زمان زیادی به بیرون نگاه کردم. اتاق کوچک در شیشه پنجره تاب می‌خورد. من عکس کوچک دختران را می‌دیدم که دور لولا جمع شده بودند. لولا را دیدم که با قدی بلند و هیکلی درشت از بالای سرِ ما انگار در هوا قدم برمی‌داشت و به طرف پارک کثیف می‌رفت. من مَرد‌های لولا را دیده بودم که در ایستگاه مترو ایستاده و انتظار می‌کشیدند. صدای بلند مترو، سرم و مغزم را نوازش می‌داد. مانند یک قوطی کبریت صدا داشت. یک چراغ در داخل واگن مترو روشن بود. مانند یک شعله آتش که یک نفر دستش را دور آن حلقه زده است. همه مرد‌های لولا به هم دیگر می‌خوردند و در میان یکدیگر حرکت می‌کردند. چند بستۀ پر از مواد شوینده و گوشت حیوانی که در سلاخ خانه ذِبح شده بودند در کنار خط آهن قرار داشت. سپس یک نفر چراغ را خاموش کرد و عکس شیشه پنجره از بین رفت. فقط چراغ‌های آن طرف خیابان که رنگ زرد را نشان می‌داد، نمایان بود. سپس به نزد دختر هائی که دور تخت لولا جمع شده بودند برگشتم و در آن زمان صدائی را شنیدم که هیچ وقت از یادم نمی‌رود وبا هیچ صدائی هم اشتباه نمی‌گیرم. در روی تخت اوصدای سبز دوست داشتن را شنیدم که هرگز آن چنان نشنیده ورشد نکرده بود. وقتی لولا نفس عمیق کشید، صدای آن زخم پاندول شکل در سرم دور زد.

در برگشت نور قاب پنجره، فقط یکی از مرد‌های لولا دیده می‌شد.

0
از مجموع 0 رای

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده است.

برای ثبت نظر ابتدا یا کنید.